Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej skupia wiele przedsiębiorstw z branży odnawialnych źródeł energii, rzeszowskie uczelnie, jednostki otoczenia biznesu oraz administracji. Podczas miesięcy wakacyjnych studenci fizyki z Uniwersytetu Rzeszowskiego mają okazję bliżej zapoznać się z działalnością firm należących do klastra dzięki projektowi „EDISON – wzbogacenie oferty edukacyjnej kierunku Fizyka Techniczna”, który zorganizował staże studenckie w placówkach badawczych i przedsiębiorstwach przemysłowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się firmy: SunProfit sp. z o.o., ULTRATECH Sp. z o.o., PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce w Solinie, Nanotech, współpracujący z klastrem RoweRes oraz sam Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej.
Stażyści, wbrew powszechnemu przekonaniu o klejeniu kopert i parzeniu kawy, mają nie lada zadania do wykonania. W rzeszowskim Sunprofit stażystka po zapoznaniu się z działalnością firmy, dokładną budową kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych, elementów składowych instalacji solarnych oraz pomp ciepła, obecnie wykonuje m.in. projekty instalacji solarnej dla gospodarstwa domowego, projekty instalacji z wykorzystaniem pompy ciepła, dobiera panele fotowoltaiczne za pomocą programu komputerowego, określa nakłady finansowe na realizację danego projektu oraz czas zwrotu tych nakładów.
W ULTRATECH w Rzeszowie student poznał tajniki programu graficznego NX służącego do obróbki części i potrafi obecnie sporządzić podstawowy proces technologiczny wytwarzania danej części. Odpowiada także za kontrolę poszczególnych etapów produkcji części (element podwozia do Boeinga 737, element ramy nośnej do śmigłowca S70i Black Hawk, łopatka do turbiny wodnej) według sporządzonego wcześniej procesu technologicznego. Do jego zadań należy również pomoc przy wdrażaniu produkcji prototypu pompki do serca. Z kolei w PGE Energia Odnawialna SA o/Solina do zadań stażystki należy sporządzanie raportów gospodarowania wodą, prowadzenie kart pojazdów, kart ewidencji, rozliczanie zużycia paliwa i spalania, jak i tworzenie procedur, instrukcji i standardów na potrzeby działu technicznego, wykonywanie pomiarów hydrotechnicznych i sporządzanie dokumentacji rysunkowej. Również energia wiatrowa nie pozostała bez miłośniczki. W firmie Nanotech, mającej siedzibę w Mielcu, stażystka po zapoznaniu się z budową turbin wiatrowych z osią pionową oraz elementów wchodzących w skład elektrowni wiatrowej, opracowuje obecnie projekty instalacji wiatrowych, wycenia je, analizuje stopy zwrotu inwestycji, jak również analizuje rozwiązania oferowane przez podkarpackie firmy.
PKEO, jako instytucja otwarta na nowe zadania i partnerów, współpracuje z rzeszowskim RoweResem, producentem i operatorem systemów bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. A ponieważ wypożyczalnie te korzystają z systemów fotowoltaicznych jako jedynego źródła zasilania, również i tam nasza studentka znalazła „swoje miejsce”. Do jej obowiązków należy przegląd i zestawienie parametrów oraz cen paneli fotowoltaicznych, regulatorów ładowania, akumulatorów i akumulatorów żelowych. Zajmuje się również aktualizacją i analizowaniem stworzonej przez siebie bazy danych klientów korzystających z bezobsługowych wypożyczalni rowerów oraz wydawaniem kart użytkownika. Dużym zainteresowaniem stażystów cieszy się także sam Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej. Studentki, odbywające tu praktyki, zaznajomiły się z organizacją klastra, ofertami oraz specyfikacją partnerów, poznały bliżej charakterystykę energetyczną odnawialnych źródeł energii. Oprócz spraw bieżących, takich jak targi, konferencje czy kontakt z partnerami PKEO, do ich zadań należy analiza rozwiązań oferowanych przez podkarpackie firmy, projektowanie instalacji solarnych sprzężonych z instalacją CO i CWU, przydomowych instalacji fotowoltaicznych, wycena oraz analiza opłacalności tych inwestycji. Stażystki ochoczo uczestniczą również w realizacji dużego projektu koncepcji miksu OZE dla budynku zamieszkania zbiorowego z częścią handlowo-użytkową. Podsumowując: te parę tygodni wakacji studenci fizyki UR spędzili pod znakiem pracy i zdobywania wiedzy. Staż to nie tylko kolejna pozycja wpisana do CV, ale ogromny bagaż nowych doświadczeń dla studentów oraz doskonała możliwość wyszkolenia potencjalnych nowych pracowników dla firm. Kto wie, może już we wrześniu zadzwonią pierwsze telefony od pracodawców? Categories: Spotkania