18 stycznia 2012 roku w ramach konsultacji społecznych członkowie PKEO wzięli udział w spotkaniu poświęconym projektowi ustawy o OZE. Spotkanie zostało zorganizowane przez dr Stanisław Pietruszko, prezesa Polskiego Towarzystwa Fotowoltaicznego na Politechnice Warszawskiej. Na spotkanie przybyli goście z kraju i zagranicy natomiast przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki zrezygnowali z zaproszenia. Podczas rozmów zaproszeni goście wypracowali poprawki do projektu ustawy.
Oto niektóre niejasności i propozycje:
Art.2 Niejasne definicje - np. biogaz ..., brak definicji pierwotnego i bazowego źródła energii na Ziemi (bezpośredniej energii promieniowania elektromagnetycznego - słonecznego) !!!
Art. 47 - niejasne określenie wskaźników - propozycja aby w ustawie określić wskaźniki bazowe i zagwarantować, aby rozporządzenia nie pogarszały warunków dla istniejących instalacji
System zielonych certyfikatów jest mocno zagmatwany. Obecnie system zaproponowany w ustawie stosuje to tylko Rumunia i Polska - propozycja wprowadzenia stałych dopłat
Art. 13.2 - Jak mają się do tego przepisy o podatku akcyzowym? Czy Kowalski nie musi jednak rejestrować działalności ze względu na konieczność opłacenia podatku akcyzowego?
Art. 13 - 30% które decyduje o konieczności rejestrowania działalności gospodarczej może niepotrzebnie komplikować życie - z dokładnością do błędu pomiarowego będzie sporo niejasności czy jesteśmy przedsiębiorcą czy Kowalskim- propozycja - znieść konieczność rejestrowania działalności gospodarczej dla mikroinstalacji
wątpliwości budzi Art.23.1 ustawy o OZE
- czy obowiązek przyłączenia dotyczy także wytwórców określonych w Art.13 p.2, którzy nie są przedsiębiorcami,
- zapis w tym samym punkcie "jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci" może służyć za powód odmowy włączenia mikroinstalacji
I.
Zapis określający mikroinstalacje powinien jasno określać definicję czy mikroinstalacja związana jest z przedsiębiorcą/osobą fizyczną czy związana jest z miejscem przyłączenia do sieci powinna być związana bezwzględnie z miejscem.
Przykład: jeśli przedsiębiorca posiada 40 budynków to przypisanie mikroinstalacji do przedsiębiorcy/osoby fizycznej, pozwala przyłączyć mu 1kW na jeden budynek (taka interpretacja jest niedopuszczalna).
II.
Wzorując się na ustawie niemieckiej należy podnieść moc mikroinstalacji do 100 kW, moc 40 kW jest zdecydowanie za mała dla małych przedsiębiorców.
III.
Zakłady energetyczne powinny mieć obowiązek przyłączania do sieci wszystkie instalację, w przeciwnym wypadku ustawa będzie celowo ograniczać rozwój OZE.
{gallery}/Wydarzenia_Galerie/pv_warszawa_2012{/gallery}
Categories: Ogłoszenia