JoomlaTemplates.me by BlueHost Reviews

Spotkanie kół naukowych z przedstawicielami Banku Światowego

Celem działań podjętych przez Bank Światowy w Województwie Podkarpackim jest pomoc w intensyfikacji komercjalizacji rezultatów prac B+R przez zaprojektowanie Regionalnego Centrum Transferu Technologii (RCTT). RCTT ma wspierać uczelnie w komercjalizacji badań naukowych oraz ułatwiać nawiązywanie komercyjnej współpracy z przedsiębiorcami. Jednym z elementów tworzonego RCTT jest stworzenie interdyscyplinarnej prototypowni – ProtoLabu, który będzie się mieścił w dedykowanej przestrzeni lub budynku. Studenci rzeszowskich uczelni mieliby możliwość rozwijać tam i testować swoje pomysły, eksperymentować i jednoczenie uczyć się prostych technik obróbki na nieskomplikowanych urządzeniach (druk 3D, elektronika, powłoki, oświetlenie itp.). W ProtoLabie przewidziane są między innymi: tematyczne warsztaty wyposażone w prosty sprzęt, wspólna przestrzeń dla integracji i interakcji między studentami (i kadrą naukową), pokoje do pracy grupowej.
ProtoLab jest pomysłem, który sprawdza się zarówno na wiodących europejskich uczelniach, takich jak Aalto University, który stworzył Aalto Design Factory (Finlandia), University of Leuven (Belgia), jak i w Polsce - Politechnika Gdańska. Prototypownia zachęca studentów do realizowania własnych pomysłów i testowania nowych rozwiązań w obszarach technologicznych oraz społecznych. Ponadto ProtoLab tworzy platformę potencjalnej współpracy między przedsiębiorstwami, sektorem publicznym i studentami w celu rozwiązywania problemów i zagadnień, z którymi te podmioty się zmagają.
ProtoLab ma być przestrzenią przeznaczoną dla studentów i współtworzoną przez studentów. W celu zaprojektowania go zgodnie z oczekiwaniami środowiska studenckiego chcielibyśmy spotkać się z kołami i organizacjami studenckimi oraz kadrą współpracującą z kołami. Podczas spotkania przedstawimy wstępną wizję ProtoLabu, wysłuchamy komentarzy oraz sprawdzimy poziom zainteresowania studentów takim rozwiązaniem. Zależy nam na poznaniu opinii studentów, ich potrzeb oraz możliwości potencjalnego zaangażowania się w tworzenie przestrzeni, jaką jest ProtoLab.

Odsłony: 2377