„Zwrot za piec” – program dofinansowania na wymianę źródła ciepła

Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej  > Ogłoszenia >  „Zwrot za piec” – program dofinansowania na wymianę źródła ciepła
zwrot za piec
0 Comments

zwrot za piec

W 2021 roku nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej wprowadzono programy dofinansowania jako alternatywę dla podmiotów zobowiązanych do oszczędzania energii. Podmioty zobowiązane to określone podmioty lub przedsiębiorstwa, które mają obowiązek spełnienia określonych wymagań lub norm w zakresie oszczędności energii lub efektywności energetycznej. Są wymieniane w odniesieniu do obowiązku rozliczania oszczędności energii, który jest określony w artykule 10 ust. 1 ustawy o efektywności energetycznej. Mogą to być na przykład duże przedsiębiorstwa, dostawcy energii lub inne podmioty, które zostały objęte tym obowiązkiem na podstawie przepisów prawnych.

Zgodnie z artykułem 15a ustawy o efektywności energetycznej, podmioty przez nie zobowiązane lub upoważnione mogą realizować programów bezzwrotnych dofinansowań, aby współfinansować działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej u odbiorców końcowych, takich jak gospodarstwa domowe i małe i średnie przedsiębiorstwa. Działania te obejmują wymianę urządzeń lub instalacji do ogrzewania lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej na bardziej efektywne pod względem energetycznym oraz przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

Głównym celem programu jest przyspieszenie modernizacji indywidualnych źródeł ciepła w celu redukcji zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Jest to istotne wsparcie dla programu „Czyste Powietrze” oraz działań mających na celu poprawę jakości powietrza w kraju. Programy dofinansowań umożliwią również realizację inwestycji proefektywnościowych u małych odbiorców końcowych, takich jak gospodarstwa domowe, przy udziale firm działających na rynku energii.

Jedną z takich firm jest EnMS Polska Sp. z o. o., która oferuje tego typu dofinansowanie w ramach programu „Zwrot za piec”.

“Zwrot za piec” – co to za program?

Programem objęta jest wymiana źródła ciepła lub źródła do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wymaganiem programu jest to, aby te źródła charakteryzowały się wysoką klasą energetyczną, oznaczającą mniejsze zużycia energii. Co ważne, osoby zainteresowane bezzwrotnym dofinansowaniem mogą również korzystać ze wszystkich innych dostępnych programów dofinansowań, albowiem w żaden sposób nie koliduje ono chociażby z rządowym programem “Czyste Powietrze”.

Wysokość dofinansowania

Wysokość bezzwrotnego dofinansowania na wymianę pieca na ekologiczne rozwiązanie zależy od dwóch czynników, w tym:

  • roku budowy budynku, w którym planowana jest wymiana pieca lub montaż pompy ciepła;
  • rodzaju ogrzewania, które zostało zainstalowane w miejscu starego pieca (w tym przypadku wysokość uzyskanej kwoty będzie różnić się w zależności od tego, jaki rodzaj paliwa będzie wykorzystywany do produkcji energii cieplnej).

Te dwa parametry determinują wielkość uzyskanej efektywności energetycznej związanej z wymianą źródła ciepła mierzoną w toe (toe = tona oleju ekwiwalentnego). Wysokość dofinansowania w typowym przypadku może wynieść do 2 tys. zł.

Kwalifikowane źródła ciepła

Dofinansowanie do wymiany starego pieca w budynku już istniejącym uzyskać można na zakup oraz montaż takich urządzeń i instalacji, jak m.in.

  • kocioł niskotemperaturowy na paliwo gazowe lub ciekłe;
  • kocioł kondensacyjny opalany gazem ziemnym lub olejem opałowym lekkim;
  • kocioł niskotemperaturowy na biomasę;
  • węzeł ciepłowniczy z obudową;
  • węzeł ciepłowniczy bez obudowy;
  • elektryczny podgrzewacz przepływowy;
  • elektryczny podgrzewacz akumulacyjny;
  • pompa ciepła typu woda/woda, sprężarkowa, napędzana elektrycznie;
  • pompa ciepła typu bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda, sprężarkowa, napędzana elektrycznie;
  • pompa ciepła typu powietrze/woda, sprężarkowa, napędzana elektrycznie.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to że w ramach dofinansowania można otrzymać dofinansowanie do pomp ciepła, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a ich sprzedaż bije w Polsce kolejne rekordy (tylko w 2022 zainstalowano łącznie ok. 200.000 tych ekologicznych urządzeń grzewczych). Na tak dużą popularność pomp ciepła wpływ mają liczne zalety związane z jej posiadaniem, w tym: komfort użytkowania, osiągnięcie znacznych korzyści finansowych, możliwość współpracy z instalacją PV, czy troska o środowisko. Dotacją objęty jest zakup i montaż powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła.

Jak otrzymać dofinansowanie?

Cały proces ubiegania się o dofinansowania jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu. Osoba, która planuje wymianę pieca lub montaż pompy ciepła musi:

  • po pierwsze – wypełnić formularz kontaktowy lub zadzwonić do specjalistów; dane kontaktowe znajdują się na stronie– https://zwrotzapiec.pl;
  • po drugie – wypełnić wniosek i przygotować niezbędną dokumentację. Na tym etapie pracownik firmy zajmie się uzupełnieniem wniosku oraz poinformowaniem o tym, jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania dotacji;
  • po trzecie – podpisać umowę o dofinansowanie (po zapoznaniu się z dokumentami, należy je podpisać, a następnie odesłać, dokumenty można również podpisać elektronicznie);
  • po czwarte rozpocząć realizację inwestycji, a po jej zakończeniu powiadomić firmę o zakończeniu inwestycji,
  • po piąte – czekać na informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku oraz o wysokości uzyskanej z dofinansowania kwoty. Następnie przedłożyć dokumenty potwierdzające zakończenie inwestycji. Pieniądze wypłacane są na numer konta wskazany w umowie dotacyjnej, w ciągu 30 dni od daty wpływu prawidłowo wypełnionego wniosku o płatność wraz z wymaganymi dokumentami.

Bezzwrotne dofinansowanie do wymiany starego źródła ogrzewania i na pompę ciepła to doskonałe rozwiązanie, dla osób, które chcą obniżyć koszty całego przedsięwzięcia i skrócić czas zwrotu takiej inwestycji.

Osoby zainteresowane zapraszamy na stronę https://zwrotzapiec.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *