![]() |
![]() |
![]() |
W szczegółowym raporcie szwedzcy fizycy wykluczyli reakcje chemiczne jako źródło energii we włoskim reaktorze zimnej fuzji E-Cat. Dwóch niezależnych fizyków było obserwatorami w nowym teście w Bolonii we Włoszech.
"W pewnym sensie ma tu miejsce nowa fizyka. To niewiarygodne, ale prawdopodobnie żadne nowe prawa natury nie są tu zaangażowane. Wierzymy, że możliwe jest wyjaśnienie procesu o znane prawa natury."
powiedział Hanno Essen, profesor fizyki teoretycznej, wykładowca w szwedzkim Royal Institute of Technology i prezes Szwedzkiego Zgromadzenia Sceptyków (Sceptics Society).
Essen i emerytowany profesor Uniwersytetu w Uppsala Sven Kullander (członek Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk) 29 marca brali udział w pokazie w charakterze obserwatorów.
Wśród uczestników pokazu był wynalazca urządzenia, Andrea Rossi, jego doradca naukowy prof. Sergio Focardi i fizycy dr Bianachini David i dr Giuseppe Levi z Uniwersytetu Bolońskiego, którzy brali udział w publicznej demonstracji 14 stycznia.
Nowe badanie zostało przeprowadzone w podobny sposób co w styczniu (system produkował parę) i trwało prawie sześć godzin. Według obserwacji Kullandera i Essena, wygenerowana energia miała wartość 25 kWh.
Czytamy:
"Każdy proces chemiczny należy wykluczyć przy produkcji 25 kWh z pojemnika o objętości 50 cm3. Jedynym alternatywnym wyjaśnieniem może być istnienie jakiegoś rodzaju proces jądrowy który generuje tą energię"
Generowana moc (po odliczeniu zasilania) została oszacowana na 4,4 kW. To niecała połowa generowanej mocy w porównaniu do dwóch poprzednich doświadczeń udokumentowanych w styczniu i lutym.
Rossi twierdzi, że dzięki małej wersji mają zostać wyeliminowane chwilowe wzrosty mocy w czasie zapłonu i wyłączania, stwierdził także, że to małe wersje Katalizatora Energii mają zostać wykorzystane do stworzenia elektrowni o mocy 1MW. Elektrownia ma zostać zbudowana z 300 jednostek połączonych szeregowo i równolegle a nie jak pierwotnie zakładał ze 100 reaktorów o mocy 10 kW. W jego planach prezentacji elektrowni w październiku nic się nie zmieniło.
Przed rozpoczęciem Kullander i Essen dokonali kalibracji przepływu wody i oszacowali ją na 6,5 l na godzinę. Aby całkowicie zamienić wodę (o temp. 18C) w parę należy dostarczyć moc cieplną 4,7 kW.
Reaktor wypełniony został wodorem o ciśnieniu około 25 barów, według Rossiego zawiera 50g proszku niklu oraz utajniony katalizator potrzebny do zajścia reakcji. Podobnie jak poprzednio, reaktor został rozpalany poprzez opór elektryczny mocą 330W, z czego 30W to moc niezbędna do działania elektroniki pomiarowej.
W trakcie testu Kullander i Essen mieli okazję zbadać cały sprzęt.
Wywiad z prof. Kullanderem i raport na stronie tygodnika NyTeknik:
http://www.nyteknik.se/nyheter/energi_miljo/energi/article3144827.ece
Źródło artykułu na stronie: http://www.zimna-fuzja.pl/2011/04/szwedzi-potwierdzaja-dzialanie-reaktora-rossiego/
Categories: Nowinki