JoomlaTemplates.me by BlueHost Reviews

Zamach na energetykę obywatelską?

TUTAJ znajdą Państwo szczegółową analizę projektu nowelizacji. Pracujemy również nad propozycjami konkretnych zmian w przepisach, które przedstawimy posłom i posłankom. Chętnie skorzystamy z Państwa sugestii dotyczących propozycji poprawek i ich uzasadnienia. Sugestie proszę kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Jako sekretariat “Więcej niż energia” dokładamy wszelkich starań, aby temat był obecny w mediach - wysyłamy komentarze, aranżujemy wywiady. W środowym (11 maja) wydaniu Gazety Polskiej Codziennie zamieściliśmy również apel do polityków (przesyłam w załączeniu).

Nieprawdziwe informacje nt. „Więcej niż energia” w uzasadnieniu do nowelizacji

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy znalazły się nieprawdziwe informacje mówiące, że ruch „Więcej niż energia” oraz organizacje pozarządowe będące jego inicjatorami – WWF, Polska Zielona Sieć, Greenpeace i ClientEarth – popierają proponowane, niekorzystne dla obywateli zmiany w systemie wsparcia wytwarzania energii z OZE. Niezwłocznie wysłaliśmy do mediów komentarz zaprzeczający tym informacjom oraz krytykujący antyobywatelski charakter nowelizacji (pełna treść informacji prasowej dostępna TUTAJ). Przesłaliśmy również w tej sprawie list do Marszałka Sejmu, w którym zaapelowaliśmy o podjęcie odpowiednich działań celem sprostowania odpowiedniego fragmentu uzasadnienia (list dostępny jest TUTAJ).

Przekazanie podpisów i apelu Marszałkowi Sejmu

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem projektu zmian w ustawie o OZE, 27 kwietnia br., przekazaliśmy Marszałkowi Sejmu ponad 30 000 podpisów poparcia dla rozwoju energetyki obywatelskiej, które zebraliśmy do tej pory w ramach kampanii. Załączyliśmy do nich również apel i stanowisko „Więcej niż energia” w sprawie utrzymania poprawki prosumenckiej w ustawie o OZE.

Tego dnia spotkaliśmy się też z Przewodniczącym Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa - posłem Markiem Suskim. Podczas spotkania przedstawiliśmy postulaty ruchu „Więcej niż energia” i otrzymaliśmy zapewnienie, że posłowie są otwarci na wysłuchanie propozycji strony społecznej w zakresie zmian w ustawie o OZE.

Aby zapewnić przekazaniu podpisów odpowiednią oprawę medialną, zorganizowaliśmy przed gmachem Sejmu happening, w ramach którego przeprowadziliśmy symboliczną reanimację prosumenta. Krótka relacja wideo z wydarzenia dostępna jest TUTAJ, relację fotograficzną można obejrzeć TU, natomiast informacja prasowa zamieszczona jest TUTAJ.

Musimy działać!

W Sejmie prace nad nowelizacją będą trwały bardzo krótko. Dlatego musimy działać szybko i zdecydowanie. Raz jeszcze gorąco namawiamy Państwa do kontaktu z dziennikarzami oraz politykami. Jeśli pokażemy, że temat jest ważny i budzi zainteresowanie wciąż możliwe są dobre dla rozwoju energetyki obywatelskiej zmiany. Sukces tzw. poprawki prosumenckiej w zeszłym roku był w dużej mierze zasługą tych, którzy wykonali z pozoru niewielkie działanie: zadzwonili, napisali maila czy poszli na spotkanie ze swoim przedstawicielem w parlamencie. Każdy z nas powinien wykonać przynajmniej jeden taki gest przed wejściem projektu nowelizacji pod obrady Sejmu.

Paweł Szypulski

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

Odsłony: 2423