JoomlaTemplates.me by BlueHost Reviews

Solar Impulse 2 obleci nasz glob

 

Kilka miesięcy temu firma Solar Impulse zapowiedziała wyprawę dookoła świata na pokładzie solarnego samolotu Solar Impulse 2, który napędzany jest wyłącznie energią słoneczną. Wyprawa ma na celu pokazanie światu, że w przyszłości samoloty mogą funkcjonować wyłącznie w oparciu o odnawialne źródła energii i będą równie funkcjonalne co obecnie używane maszyny.

solar impuls

Właśnie poznaliśmy dokładne szczegóły tego wydarzenia, w którym udział wezmą Bertrand Piccard oraz André Borschberg, piloci oraz współzałożyciele firmy Solar Impulse. Wyprawa rozpocznie się pod koniec lutego lub na początku marca, a samolot wystartuje z Abu Dhabi w Zatoce Perskiej, a potem skieruje się w stronę Omanu, Indii oraz Chin. Następnie pokona Pacyfik, zatrzymując się na Hawajach, by zrobić sobie kilka postojów w Stanach Zjednoczonych, a potem udać się do Europy, Afryki Północnej i zakończyć wyprawę w miejscu jej rozpoczęcia.

Wyprawa potrwa pięć miesięcy, przy czym w powietrzu Solar Impulse 2 spędzi łącznie 25 dni, pokonując w tym czasie dystans 35 000 kilometrów i robiąc przystanki w 12 miejscach naszego globu. Samolot będzie leciał zarówno podczas dnia, jak i w nocy, a wówczas energia do lotu pobierana będzie przez specjalne akumulatory gromadzące ją podczas dnia.

Solar Impulse 2 to samolot, którego rozpiętość skrzydeł wynosi aż 72 metry, a więc jest znacznie większa od Boeinga 747, jednakże jego masa wynosi tylko 2300 kg. Uzyskano ją dzięki zastosowaniu włókna węglowego, a także specjalnej technologii wykorzystywanej w wyścigowych jachtach, co sprawia, że poszycie jest trzykrotnie lżejsze od papieru. Maszyna napędzana jest czterema silnikami elektrycznymi, którym energii dostarcza 17 248 paneli fotowoltanicznych o grubości zaledwie 135 mikronów, wbudowanych w powierzchnię skrzydeł i chronionych kopolimerem fluoru. Produkowana przez nie energia magazynowana jest następnie w akumulatorach polimerowych o łącznej wadze 633 kg.

Dzięki takiemu napędowi maszyna ma niemalże nieograniczony zasięg, a przemieszcza się ze średnią prędkością 50-100 km/h.

 źródło: http://technowinki.onet.pl/technika/solar-impulse-2-obleci-nasz-glob/6dqe3

Odsłony: 2737